יום ראשון , ספטמבר 15 2019
ראשי | מדריכים | כמה דברים שלא ידעתם על גידול ביתי

כמה דברים שלא ידעתם על גידול ביתי

עם השנים הגידול הביתי תופס תאוצה והופך לפופולרי יותר ויותר בקרב הציבור. המחירים הגבוהים והרצון של האזרח הנורמטיבי להימנע ממגע עם גורמים מפוקפקים הפכו את תחביב הגידול לתופעה. אם חשבתם שזה מסובך יקר או קשה אז המדריך הזה בשבילכם.

 

1. צמח קשה לגידול

מדובר בצמח חזק שיגדל גם בסביבה שבה תנאי הגידול אינם אופטימליים. תקופת מחזור הגידול היא לרוב כשלושה חודשים מזרע ועד לקציר ובזרעים אוטומטיים אפילו פחות.
כאשר נתקלים בקשיים ניתן לחפש פתרונות ותשובות באינטרנט. ברשת קיימים עשרות אתרים בלוגים ופורומים אשר מלאים במידע מפורט וגרפי להמון תחומים בכל שלבי הגידול.

2. ציוד יקר

יחד עם התפתחות תחום הגידול הביתי נוספו עוד חנויות לאספקת ציוד לגידול ביתי ועם התחרות שנוצרה המחירים ירדו בהתאם. היום ניתן לרכוש ערכות גידול בפחות מאלף שקלים וליהנות מציוד בסיסי שבהרבה מקרים יכול להספיק לפחות להתחלה. איך מוצאים חנות שקרובה אליכם? פשוט מחפשים בגוגל "ציוד לגידול הידרו" או "ציוד הידרו" ומקבלים תוצאות של חנויות אשר מספקות ציוד לגידול ביתי.

הציוד הבסיסי הדרוש הוא:

  • תאורה
  • אוורור
  • עציצים ותערובת גידול
  • דישון בסיסי

תאורה
צמח שלנו זקוק להרבה אור על מנת לגדול ולפרוח בצורה מרבית כאשר האפשרות הטובה ביותר היא עדיין נורות הנל"ג. אלו נורות אשר מייצרות עצמת אור חזקה ויחסית לא יקרות לרכישה.
לנורות אלו נדרש משנק ומצת על מנת להפעילן אולם ברוב החנויות שספקות ציוד לגידול ימכרו לכם ערכות תאורה כשהן כבר מחווטות ומוכנות לחיבור לחשמל.
אפשרות שנייה לתאורה היא נורות Compact Fluorescent Lamp) CFL) אלו נורות פלוריסנט קומפקטית חסכונית בצריכת חשמל והן מתאימות לחללי גידול מאד קטנים עם עציץ אחד או שניים.
האפשרות השלישית היא תאורת לד. תחום תאורת הלד לגידול צמחים התפתח מאד בשנים האחרונות אולם רוב נורות הלד שאנחנו מכירים לא הצליחו במבחן התוצאה מול מנורת נל"ג במיוחד בשלב הפריחה.
תאורת cooltube תאורה מקוררת Cooltube

אוורור
אוויר צח וטרי הכרחי לגדילה תקינה של הצמח. צמחים שיגדלו בחלל גידול שלא יאוורר כראוי עלולים לסבול מתופעות של טמפרטורה גבוהה והסיכוי להתפתחות מזיקים ופטריות גבוה מאד.
הצמחים קולטים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן, על מנת לבצע תחלופת אוויר משומש באוויר יש להתקין ונטה או מפוח שיעשו סירקולציה בחלל.

עציצים ותערובת גידול
על מנת לספק לצמח מספיק מקום לשורשים להתפתח בצורה תקינה יש להשתמש בעציצים בנפח של 7 עד 18 ליטר. כל עציץ שיש ברשותכם בנפח הזה יתאים. את מצע הגידול אפשר לרכוש בכל משתלה אולם משתלם להשקיע ולרכוש מאחת מחנויות ההידרו תערובת גידול איכותית שמכילה תוספות שלא נמצא באדמת המשתלה כגון פרלייט, כבול איכותי וסיבי קוקוס גרוסים.

דישון בסיסי
הדישון הוא התזונה של הצמח ועל מנת לספק את צרכי התזונה של הצמח לאורך כל מחזור הגידול ניתן להעשיר את מצע הגידול בהומוס תולעים ובקומפוסט שניתן לרכוש בכל משתלה. למי שרוצה פרחים אורגניים ניתן לרכוש דשן אורגני נוזלי ולדשן בכל פעם שמשקים את הצמח.

3. מסובך לבנות חדר גידול

רצוי ליצור חלל מופרד ואטום עבור הצמחים משלוש סיבות עיקריות, הראשונה היא היכולת לשלוט בקצב החלפת אוויר בחלל. השנייה היא סינון הריחות- כאשר החלל תחום סינון הריח יעיל יותר והשלישית וגם החשובה ביותר היא האטימות לאור. חדירת אור בשעות החושך של הצמחים עלולה ליצור לחץ בצמחים ולגרום לתופעות לא רצויות.
אם יש לכם את הכישרון והיכולת לבנות את חדר הגידול בעצמכם אז תוכלו לבנות מלוחות עץ חדר גידול די בקלות. את החלל יש לצפות בחלקו הפנימי בחומר רפלקטיבי שנקרא תרמופויל. התרמופויל מחזיר אור לכיוון הצמחים ומסייע באיטום החלל.
לאלו שלא אוהבים את ההתעסקות שבבניה מומלץ לרכוש אוהל גידול. אוהלי הגידול קלים לבנייה ולא דורשים שימוש בכלי עבודה כלל, בנוסף אוהלי הגידול כבר מצופים בחומר הרפלקטיבי ויש להם חורים ייעודיים לאוורור.

4. צריך מקום נפרד לגידול

גידול ביתי בטוח יותר מגידול חוץ ומאפשר לבנות חדר גידול שקט ודיסקרטי שאינו תלוי במזג האוויר שבחוץ. למיקום של חדר הגידול בבית יש אפשרויות רבות החל ממקומות כמו מחסן מחוץ לבית, מרפסת שירות, חדר כביסה, מרתף ועד לארון חדר השינה. הכל תלוי בצורך ובאילוצים של כל מגדל.

5. רעש מחדר הגידול

בעבר, ציוד האוורור שהיה בשימוש בחדרי הגידול היה גדול ורועש. כיום ישנו היצע גדול בשוק של ציוד אוורור שקט במיוחד שיכולים להפוך גם את ארון הבגדים לחלל גידול יעיל ושקט. אם אתם ממש רגישים לרעש תוכלו להשוות את כמות הדציבלים שמפיקים כל מפוח או ונטה בקטלוג היצרן של המוצר.

6. חשבון חשמל מנופח

אחת מההנחות היא שהפעלה של חלל גידול עם תאורת נל"ג אוורור וכו' מנפחת את חשבון החשמל במאות שקלים והופכת את התחביב לפחות משתלם אינה נכונה כלל. הפעלת חדר גידול קומפקטי עם תאורת 250W תצרוך חשמל בעלות של פחות מ-100 שקלים לחודש. חודשי החורף הם הנוחים ביותר לגידול ביתי בגלל שבתקופה קרה זו אין צורך בקירור החלל בעזרת מיזוג ועלויות צריכת החשמל נשארות נמוכות.
במקרה בו תרצו לחשב בדיוק את עלויות החשמל כולל כל המאווררים והמפוחים חפשו בגוגל "מחשבון חשמל בחדר הגידול" ותמצאו מחשבונים דינמיים לחישוב עלויות החשמל הצפויות.

7. ריח מחדר הגידול

אין ספק שריח שמופץ מחדר הגידול אשר עלול להסגיר את מקום הגידול גורם לחשש גדול אולם היום בכל חנות לציוד הידרו פילטר פחם פעיל לסינון ריחות. הפילטר חייב להתחבר למפוח על מנת לבצע שאיבה של אוויר דרך הפילטר. מחירו של פילטר קטן מתחיל מ-300 ₪ וצפונה ויספיק לסינון ריחות בתקופה של כמעט שנתיים.
ערכה לסינון ריחות מפוח ופילטר פחם לסינון ריחות

8. חשש לרכוש את הציוד בחנויות

אמנם זה מאד חשוב להיות קפדן אך אין צורך לתת לפרנואידיות להשתלט. ניתן להגיע לאחת מהחנויות, לקבל ייעוץ ולרכוש את כל הציוד במקום במזומן. האינטרס של בעלי חנויות ההידרו לשמור על פרטיות הלקוחות של החנות.

 

אולי יעניין אותך גם

סקירת מוצר- מסיר לחות DEUMIDO 20 תוצרת VORTICE

סופח לחות ביתי (שנקרא קולט לחות/מוריד לחות/יבשן לחות/מסיר לחות) הוא מכשיר אשר מפחית את רמת …

כתיבת תגובה

Call Now Button