יום ראשון , ספטמבר 15 2019
ראשי | מדריכים | מדריך לייחורים בגידול ביתי

מדריך לייחורים בגידול ביתי

מהו ייחור? מה היתרונות בעבודה עם ייחורים ומה הדרך הנכונה לקחת ייחורים? מדריך מפורט ומלא לייחורים.

מה זה ייחור?

ייחור (לעתים נכתב היחור) הוא הדרך הקלה והמהירה ביותר עבור המגדל ליצור כמות גדולה של צמחים בזמן קצר יחסית וללא עלויות של רכישת זרעים שוב ושוב בכל מחזור גידול.
לקחת ייחורים מצמח זה אומר בעצם לחתוך ענף מהצמח וליצור העתק קטן ומדויק של הצמח ממנו נלקח. כמה מדויק ההעתק שלקחנו? מאד מדויק ואפילו זהה! כל התכונות הגנטיות של הייחור יהיו זהות לצמח שממנו נלקח.

למה כדאי לעבוד עם ייחורים?

תכונות גנטיות זהות
כל ייחור יהיה בעל אותן תכונות גנטיות כמו של הצמח ממנו נלקח כך שאם מצאתם זן שההשפעות שלו מוצאות חן בעיניכם תוכלו לשכפל את הצמח מבלי להזדקק לזרעים.
 גידול נקבות ללא חשש מצמח זכר
גם מין הצמח של הייחור זהה לצמח ממנו נלקח כלומר אם לקחתם את הייחור מצמח ממין נקבה גם הייחור יהיה נקבי.
 התנהגות אחידה
בגלל שהייחורים נושאים תכונות זהות לצמח ממנו נלקחו ההתנהגות בכל שלבי הגידול תהיה מאד דומה. אפילו אם משתמשים בזרעים מאותו הזן ההתנהגות לא אחידה לעומת ייחורים.
 הכרת הצמח
מאחר ואתם מכירים את צמח האם תוכלו לדעת הרבה על התנהגות הייחורים לדוגמה: אורך תקופת הפריחה, כמויות דישון, טמפרטורה, לחות ועוד.
 קיצור תקופת הצמיחה של הצמח
מאחר ולייחור גבעול וענפים נחסכת תקופת ההנבטה של הזרעים. בנוסף הייחורים יהיו בוגרים מינית ויוכלו להתחיל להפריח מיד עם התפתחות השורשים.

איזה ציוד צריך בשביל לקחת ייחורים?

סקלפל או סכין יפנית נקייה.
הורמון השרשה (הורמוריל או Clonex).
קוביות צמר סלעים.
פרלייט.
תיבת השרשה.
שפריצר לריסוס מים.
נורות פלוריסנט קטנה.

מאיזה צמח אפשר לקחת ייחורים?

את הייחורים יש לקחת מהצמחים הבריאים והחזקים ביותר אשר נושאים את התכונות הגנטיות הטובות ביותר כאשר תכונות גנטיות טובות הן עמידות בפני מחלות ומזיקים, גודל וקצב גדילה וגם כמות ואיכות הפרחים. בנוסף ישנם זנים אשר משרישים ביתר קלות בפרופוגטור לעומת זנים אחרים וגם זו תכונה שכדאי להתחשב בה.

מה חשוב לדעת לפני שמתחילים לקחת ייחורים?

לפני לקיחת הייחורים מצמח האם יש להשקות אותו מספר ימים במים ולא לדשן. הסיבה שלא מוסיפים דשן היא שחנקן בצמח יעכב את יצירת השורשים.
חשוב לעבוד בסביבה נקייה עם ידיים נקיות וכלים נקיים, הייחורים רגישים מאד למחלות ופטריות עד שהם מתחילים להשריש ואם משתמשים בסכין יפנית יש לנקותה בעזרת אלכוהול לחיטוי.

הכנת הפרופוגטור

לפזר שכבת אחידה של פרלייט בעובי של כשני סנטימטר במגש תיבת ההשרשה, יכולתו של הפרלייט לאגור מים תתרום ללחות גבוהה בפרופוגטור.
להשרות את קוביות הרוקוול במים פושרים מאוזנים לרמת 5.5 PH למשך כשתיים עשרה שעות ולאחר מכן להניח על משטח ולאפשר למים להגיר החוצה מקוביית הרוקוול במשך כחצי שעה מבלי לסחוט.

איך לחתוך את הייחור?

על הייחור להיות באורך של 5-12 ס"מ ובעל שני צמתים של עלים. יש לבצע את החיתוך מתחת לצומת העלים השלישי באמצעות סקלפל בצורה נקייה ובזווית חיתוך של 45 מעלות.
להסיר בעזרת הסכין את העלים של הצומת השלישי כך שעל הייחור ישארו רק הצומת הראשון והשני ולהשרות את הייחור בכוס מים למספר דקות.
רצוי לגרד מעט ולחשוף באמצעות הסכין כשני סנטימטר בחלק התחתון כדי שאבקת ההשרשה תיתפס טוב, לטבול באבקת הורמון השרשה, לנער קלות ולהכניס את הייחור אל תוך החור שבקוביית הרוקוול.
נקודת-חיתוך-ייחור

אופן סידור הייחורים בפרופוגטור

את קוביות הרוקוול עם הייחורים יש להכניס לתיבת ההשרשה ולייצב בשכבת הפרלייט באופן שעלים מייחורים שונים לא יגעו וידבקו אחד לשני וגם לא לפרופוגטור.
עלים שידבקו אחד לשני או לדופן הפרופוגטור עלולים להירקב ולגרום להתפתחות פטריות. ניתן לקצוץ את קצוות העלים בייחור בשביל למנוע מגע עם עלים אחרים.

אילו תנאים יש לספק לייחורים?

עד לרגע בו הייחורים יפתחו שורשים יקבלו הייחורים את הנוזלים דרך העלים ולכן חשוב לשמור על תנאי לחות וטמפרטורה אופטימליים בתיבת ההשרשה.
הטמפרטורה בתיבת ההשרשה צריכה לעמוד על 24-25 מעלות ואחוזי הלחות על 90%-100% בשבועיים הראשונים צריך לפתוח את תיבת ההשרשה פעם ביום על מנת לאוורר את החלל ולרסס מים על דפנות הפרופוגטור בשביל לשמור על לחות גבוהה.

באיזו תאורה משתמשים בייחורים?

הייחורים ישרישו טוב יותר תחת תאורת פלוריסנט בצבע אור לבן וב-18 שעות אור ו-6 שעות חושך.
חשוב לא להציב את הייחורים תחת נורה חזקה מדי.

מתי הייחור מוכן להעברה לעציץ?

בממוצע לוקח לייחור כעשרה ימים להשריש ובתנאי טמפרטורה לא אידאלים אפילו יותר, אפשר לבדוק את קוביית הרוקוול ולראות אם יצאו ממנה שורשים. במידה וכן אז ניתן להעביר את הייחור לעציץ יחד עם קוביית הרוקוול ואין לנסות ולנתק את קוביית הרוקוול מהייחור.
גם בימים שלאחר העברת הייחור מתיבת ההשרשה אל עציץ בחדר הגדילה יש לטפל בו בזהירות ולא לחשוף אותו לתאורה חזקה מדי.

טיפים חשובים לטיפול ביחורים

רצוי לקחת את הייחורים בשלב הצמיחה של הצמח. ייחורים שנלקחו מצמח בפריחה יתקשו להשריש.
בימים הראשונים לאחר הסרת הייחור עקבו מקרוב אחר מצב הלחות והטמפרטורה בתיבת ההשרשה.
הקפידו לעבוד בסביבת עבודה נקייה וחטאו את הסכין שאיתה תבצעו את החיתוך.
קחו ייחורים מצמח אם בריא ובעל גנטיקה טובה.
קחו כמות ייחורים גדולה יותר מכמות היחורים שתכננתם לגדל ובחרו את הייחורים המוצלחים ביותר. 

 

המדריך נכתב באדיבות הידרומרקט- כל הציוד לגידול ביתי.

אולי יעניין אותך גם

סקירת מוצר- מסיר לחות DEUMIDO 20 תוצרת VORTICE

סופח לחות ביתי (שנקרא קולט לחות/מוריד לחות/יבשן לחות/מסיר לחות) הוא מכשיר אשר מפחית את רמת …

כתיבת תגובה

Call Now Button