יום ראשון , ספטמבר 15 2019
ראשי | מדריכים | מזיקים בגידול- איך לטפל באקרית הקורים
קורי אקרית הקורים בתפרחת הצמח

מזיקים בגידול- איך לטפל באקרית הקורים

הופעה של כתמים על העלים שהולכת ומתפשטת לכל חלקי הצמח והופעת קורים בין העלים והפרחים? יכול להיות שהצמחים שלכם נדבקו באקרית הקורים. איך מזהים ומטפלים באקרית- מדריך גידול.

אקרית הקורים (Spider mite) היא מזיק קטן השייך למחלקת העכבישניים. למרות שהופעת אקריות נפוצה בגידול ביתי הטיפול בהן לעתים אינו קל בייחוד כאשר אין זיהוי וטיפול מוקדם בבעיה.
קצב ההתרבות של האקרית גדל בתנאי טמפרטורה גבוהה ולחות נמוכה יחסית ובטבע היא נפוצה יותר בעונה החמה של השנה אולם בגידול ביתי ניתן להיתקל באקרית בכל חודשי הנה מאחר ואנו יוצרים תנאי טמפרטורה ולחות מלאכותיים בחדר הגידול לטובת הצמחים.

מה הנזק שגורמת האקרית לצמחים?

לאקרית אברי פה בצורת דוקרנים שבעזרתם היא פוצעת את רקמת הצמח בצדו התחתון של העלה ומוצצת את נוזלי התא. בעקבות הפציעה והמציצות נגרמים כתמים בצדו העליון של העלה. כאשר האקרית אינה מטופלת ומתרבה ללא הפרעה על הצמח מופיעות האקריות גם על צדו העליון של העלה וגם על הפרחים. הנזק נראה בהצהבה ובמוות של עלים, פגיעה בקצב הגדילה של הצמח, ירידה בתפוקת הצמח ועלול להביא למוות של הצמח כולו.

איך ניתן לזהות את אקרית הקורים בחדר הגידול?

הופעת כתמים צהובים על העלים ובשלבי הדבקה מתקדמים גם קורים (בדומה לקורי עכביש) שנשזרו בין אצבעות עלי המניפה. בתקופת הפריחה יופיעו הקורים גם על הפרחים של הצמח.

איך הצמחים נדבקים באקרית הקורים?

בהרבה מקרים ההדבקה נעשית בעקבות הכנסת ייחורים או צמחים נגועים אל חדר הגידול ולעתים המגדל הוא זה שמביא את האקרית אל חדר הגידול, האקרית הנה מזיק נפוץ בארץ ובעולם ומומלץ להחליף בגדים לפני הכניסה לחדר הגידול.

איך להיפטר מאקרית הקורים ללא חומרי הדברה?

כאשר רמת ההדבקה נמוכה ניתן לטפל באקרית ללא חומרי הדברה. ביצי האקרית אינן בוקעות בתנאי לחות גבוהים ובתנאי הרטבה וכאשר מדובר בצמחים הנמצאים בשלב הצמיחה ניתן לשטוף את הצמח בעזרת לחץ מים וגם ליצור תנאי לחות גבוהים מאד בחדר הגידול.
כאשר מדובר במספר קטן של צמחים אז גם הסרה ידנית של כל אקרית או ביצת אקרית תסייע בהשתלטות על קצב ההתרבות ועל חיסול המזיק.

איך להיפטר מאקרית הקורים בהדברה אורגנית?

על אף שהטיפול בהדברה אורגנית חלש יותר מפתרון הדברה כימי הוא עדיף ובטוח יותר ברוב המקרים. כאשר מדובר בצמח לפני קציר ההדברה האורגנית היא הפתרון הטוב ביותר. ניתן לרסס בנימגארד– קוטל אקריות טבעי המיוצר משמן הנים. יש למהול 10 מ"ל נימגארד לליטר מים ולרסס את הצמח בצורה יסודית גם תחת העלים. יש לחזור על פעולת הריסוס אחרי שבעה ימים עד להשמדת האקרית.
פתרון הדברה אורגני נוסף הוא טימור C– קוטל מזיקים טבעי. יש למהול 5 מ"ל טימור C עם ליטר מים ולרסס היטב את כל חלקי הצמח. יש לחזור על פעולת הריסוס אחת לעשרה ימים עד להשמדת האקרית.

איך להיפטר מאקרית הקורים בהדברה ביולוגית?

בפתרון הדברה ביולוגי אנחנו בעצם מכניסים אקרית אשר ניזונה מהאקרית הקורים. אקרית זו נקראת אקרית הפרסימיליס והיא טורפת את אקרית הקורים. קצב התפתחות אקרית הפרסימיליס מהיר מקצב התפתחותה של אקרית הקורים והיא נחשבת לאויב טבעי יעיל כנגד אקרית הקורים.

מה ניתן לעשות כדי להימנע מהופעת אקרית הקורים?

  1. שמירה על ניקיון חדר הגידול- יש לנקות באופן סדיר את חדר הגידול מאבק, עלים שנשרו או כל לכלוך אחר.
  2. לא להכניס צמחים מגידול outdoor לגידול indoor בתוך חדר הגידול. אם בכל זאת הכנסתם צמח אל חדר הגידול בדקו אותו בצורה יסודית לחיפוש אחר מזיקים או מחלות ואף רססו את הצמח בחומר הדברה אורגני.
  3. במידה ואתם מכניסים ייחורים חדשים לחדר הגידול בצעו בדיקה יסודית גם בחלק התחתון של העלים בחיפוש אחר אקריות. מומלץ אפילו לרסס חומר הדברה אורגני למניעה.
  4. אם שהיתם בגינה או במקום עם צמחייה החליפו בגדים לפני הכניסה לחדר הגידול. דבר זה חשוב במיוחד בחודשי הקיץ החמים.

המדריך נכתב באדיבות הידרומרקט- כל הציוד לגידול ביתי.

אולי יעניין אותך גם

סקירת מוצר- מסיר לחות DEUMIDO 20 תוצרת VORTICE

סופח לחות ביתי (שנקרא קולט לחות/מוריד לחות/יבשן לחות/מסיר לחות) הוא מכשיר אשר מפחית את רמת …

כתיבת תגובה

Call Now Button